آرشیو مطالب

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب

تگ(برچسب)

انتخاب بهترین نام دامنه

در مطلب قبل خصوصیات یک نام دامنه خوب را معرفی کردیم . در این مطلب مقاله ی دیگری نیز در این رابطه برایتان می آوریم .
نام دامنه یکی از مهمترین بخش هایی است که قبل از طراحی سایت باید به آن توجه داشت. نام دامنه خوب علاوه بر اینکه شما را به عنوان یک برند معرفی می کند می تواند در توسعه کسب و کار شما یا معرفی شما کمک شایانی کند ونام دامنه باید کوتاه و مرتبط باشد. یک نام دامنه خوب باید نشانی از برند شما و با حداقل امکان غلط املایی باشد. یعنی اگر کسی نام دامنه شما را شنید و یا به او معرفی شد ، احتمال اینکه آنرا به غلط تایپ کند بسیار پایین باشد.
برخی دامنه ها ۵۰ مدل مختلف ممکن است هجی شوند و این غیر عاقلانه است. همینطور نام دامنه های طولانی مرتبط هم انتخاب خوبی نیستند.

 

دامین کوتاه و جذاب

نام دامنه خوب به راحتی به ذهن سپرده می شود و به راحتی نیز تایپ می شود.. نام دامنه ها می توانند بسیار کوتاه و یا بسیار بلند باشند (از ۱ حرف الی ۶۷ حرف). بطور کلی، بهتر است نام دامنه شما کوتاه باشد. هرچه نام دامنه شما کوتاه تر باشد مردم آن را راحت تر به یاد خواهند سپرد. به یاد سپردن نام دامنه از لحاظ بازاریابی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همانطور که کاربران به سایت شما مراجعه کرده و از آن استفاده می کنند، احتمالاً به دیگران نیز درباره آن خواهند گفت و آنها نیز خود به دیگران پیشنهاد می کنند و …. همانند هر تجارت دیگری، تبلیغات دهانی، قویترین نوع تبلیغات برای جذب کاربران جدید به وب سایت شماست (که البته رایگان نیز هست!). اگر نام دامنه وب سایت شما طولانی و تلفظ آن سخت باشد، کاربران آن را به یاد نخواهد آورد و اگر در لیست Favorite های خود ذخیره نکرده باشند، به احتمال زیاد دیگر به آن سر نخواهند زد.

دیگر نام دامنه های مشابه را فراموش نکنید.

اگر کاربران سایت شما از طریق لیست Favorite خود و یا لینک از سایت های دیگر وارد نشده باشند، احتمالاً نام دامنه را مستقیماً تایپ نموده اند. بیشتر کاربران اینترنت، در تایپ بسیار ضعیف هستند و به راحتی نام وب سایت ها را اشتباه تایپ می کنند. اگر نام دامنه شما سخت تایپ می شود و یا مشابه آن وجود دارد، باید در فکر خرید آن دامنه هایی که با نام دامنه شما مشابه است، باشید. برای مثال اگر نام وب سایت شما “MikesTools.com” است، بد نیست نام دامنه های “MikeToolds.com” و “MikeTool.com” را نیز خریداری کنید. احتمالاً از اینکه بازدیدکنندگان سایت شما به خاطر اشتباه کوچک در نام دامنه وارد سایت دیگری شوند که انتظار آن را ندارند، خوشحال نخواهید شد.
همچنین نام دامنه هایی به نام شرکت شما نیستند اما مرتبط با محصولات و خدمات که ارائه می دهید، هستند را خریداری نمایید. مثلاً اگر نام شرکت شما Mike’s Tools است بد نیست که نام دامنه هایی که مرتبط به کار شما هستند مانند “buyhammers.com” یا “hammer-and-nail.com” نیز خریداری نمایید. هرچند این نام دامنه ها ربطی به نام شرکت شما ندارند، اما روش مناسبی برای ورود بازدیدکنندگانی است که به دنبال آن نام ها جستجو می کنند. به یادداشته باشید که میتوانید نام دامنه های مختلفی را به یک سایت مرتبط نمایید.

کپی برداری نکنید

از انتخاب نامهای خیلی مشابه با نامهای موجود اجتناب کنید، چرا که می خواهید نام تجاری خود را بیشتر از رقبایتان جا بیاندازید. بهتر است اگر برندی را برای خو انتخاب می کنید از دیگر شرکت های رقیبتان متمایز باشد. استراتژی برند شما چگونگی ، چیستی ، مکان و زمان در پیام های برند است و اینکه برای ارتباط و تحویل با چه کسی برنامه ریزی می کنید. کانال های توزیع و همچنین ارتباطات شفاهی و بصری نیز بخشی از استراتژی برند شما محسوب می شود. در حین نامگذاری نام دامنه به مسائل معنوی و عاطفی تکیه نکنید. قانون را در پیش بگیرید تا پشیمان نباشید.نام دامنه خود را هر گونه که مایلید به ثبت برسانید

خط فاصله در نام وب سایت: خوب یا بد؟

نام های آزاد دامنه ها روز به روز کمتر و انتخاب نام دامنه خوب سختر می شود. بسیاری از نام دامنه های تک کلمه ای قبلاً خریداری شده اند و همین موضوع انتخاب نام مورد نظر شما را سختر می کند. هنگامی که قصد انتخاب یک نام دامنه را دارید، می توانید از خط فاصله (hyphen) در نام دامنه استفاده کنید. استفاده از خط فاصله مفید است چراکه با شما اجازه خواهد داد نام های چند کلمه ای را از هم جدا نموده و باعث راحت تر خوانده شدن آن شوید. برای مثال، کاربران به راحتی نام دامنه “domainnamecenter.com” را اشتباه تایپ خواهند کرد اما نام دامنه “domain-name-center.com” به راحتی قابل تایپ کردن است. چسباندن حروف به یکدیگر خواندن آن را سخت می کند و احتمال غلط تایپ کردن آن را بالا می برد. از طرف دیگر، خط فاصله، نام دامنه شما را طولانی تر خواهد کرد. هرچه نام دامنه شما طولانی تر باشد، احتمال اینکه کاربر سایت نام آن را به طور کامل فراموش نماید بیشتر خواهد بود. همچنین، اگر سایت شما به کسی معرفی شود، ممکن است فراموش کنند که کلمات سایت با خط فاصله از هم جدا می شوند (همچنین گفتن آدرس وب سایتی که خط فاصله در آن باشد، هم برای گوینده و هم برای نویسنده آن سختر است. -م) اگر قصد استفاده از خط فاصله را برای وب سایت خود دارید، تعداد آنها را به ۳ عدد محدود کنید. مزیت دیگر استفاده از خط فاصله در دامنه ها، به موتور های جستجو امکان می دهد تا هر کلمه را به صورت جداگانه ذخیره نمایند. (گوگل به تازگی امکان جداسازی اتوماتیک کلمات وب سایت های بدون خط نیره را به موتور جستجوی خود اضافه نموده است. -م)

انتخاب پسوند دامنه

بسیاری پسوند برای نام وب سایت ها وجود دارد که شامل .com، .net، .org و .biz می شوند. در بیشتر موارد، هرچه پسوند دامنه غیر متعارف تر و ناشناخته تر باشد، نام های آزاد بیشتری در آن وجود دارد. با این حال، پسوند سایت .com بیشترین مخاطب و شناخته شده ترین پسوند سایت است. چراکه این اولین پسوند رائه شده در اینترنت برای وب سایت های تجاری بود و استفاده از آن بسیار باب شده بود. اگر نام وب سایت مورد نظر شما در وب سایت های .com وجود ندارد، از نام .net که دومین پسوند شناخته شده است استفاده نمایید.