آرشیو مطالب

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب

تگ(برچسب)

انتخاب دامنه مناسب

پسوند آن مناسب با نوع فعالیت وب‌سایت باشد
همانطور كه می‌دانید پسوندهای متفاوتی برای مقاصد مختلف دامنه‌ها وجود دارد كه این پسوندها تعیین كننده نوع فعالیت مرتبط با آن وب‌سایت می‌باشند. بعنوان مثال پسوند com ( مخفف Commercial ) كه بیشترین كاربرد را در پسوندهای دامنه دارد در مورد وب‌سایتهایی كه اهداف تجاری دارند بكار می‌رود.وب‌سایتهایی كه محدوده فعالیت آنها به یك كشور خلاصه می‌شود از پسوند همان كشور استفاده می‌نمایند.وب‌سایتهایی كه بصورت بین‌المللی نیز فعالیت می‌كنند معمولاً دامنه اصلی وب‌سایت خود را با پسوند com و برای هر كشور كه خدمات خود را عرضه می‌كنند یك دامنه با پسوند همان كشور اختصاص می‌دهند.برای اطلاع از پسوندهای دامنه موجود در دنیا و زمینه استفاده از آنهااینجا كلیك نمائید.

ثبت پسوندهای رایج
اگر تصور می‌كنید كه نام دامنه انتخابی شما بخصوص از زمان شروع فعالیت وب‌سایت، ممكن است با پسوندهای دیگر توسط افراد مختلف به ثبت برسد، همزمان با ثبت پسوند اصلی پسوندهای مهم و رایج دیگر را نیز به ثبت برسانید، بعنوان مثال اگر دامنه خود را با پسوند com انتخاب نموده‌اید، پسوندهای net و org را نیز ثبت و اگر تمامی و یا بخشی از فعالیت وب‌سایت به ایران مربوط می‌شود پسوند ir را نیز به آن اضافه نمائید، این عمل موجب می‌شود تا در آینده وب‌سایت شما كه با صرف هزینه و وقت ایجاد شده است با وب‌سایت دیگری با همان نام، توسط مخاطبین اشتباه نشود.

كوتاه باشد
تا جایی كه امكان‌پذیر است نام دامنه خود را كوتاه انتخاب نمائید. البته این بدین معنا نیست كه نام سازمان، شركت و … خود را نادیده بگیرید.شما می‌توانید قسمتی از نام شركت و یا مخفف آن را بعنوان نام واحد انتخاب نمائید. بعنوان مثال اگر نام موسسه شما تحلیلگران عصر پویا می‌باشد بهتر است بجای tahlilgaran-asr-pouya.com نام pouya.com و یا tap.com را انتخاب نمائید (پسوند مناسب را فراموش نكنید).توجه داشته باشید كه استفاده از حروف اختصاری در بعضی موارد مناسب نیست بخصوص اگر تعداد حروف اختصاری بیش از ۴ كاراكتر باشد. در مجموع توصیه می‌شود كه نام كوتاه انتخابی‌تان مفهوم باشد.اگر نام دامنه كوتاه انتخابی شما با پسوندهای رایج مثل .com و .net و … قبلاً به ثبت رسیده‌اند و بخشی یا تمامی فعالیت وب‌سایت شما به كشور ایران ارتباط دارد توصیه می‌شود دامنه كوتاه انتخابی خود را با پسوند .ir هرچه سریعتر به ثبت برسانید. در حال حاضر ثبت نامهای كوتاه با پسوند .ir نسبت به سایر پسوندها بیشتر امكان‌پذیر است.این عمل موجب می‌شود تا آدرس وب‌سایت شما بیشتر بیاد بماند.

املای روان و صریحی داشته باشد
املای نام دامنه شما بهتر است به گونه‌ای باشد كه بصورت شفاهی به راحتی قابل انتقال باشد و یا حداقل نیاز به هجی (spell) كمتری داشته باشد. ممكن است شما آدرس وب‌سایت خود را بصورت شفاهی به دوست خود اعلام نمائید و آدرس وب‌سایت شما املای سختی نیز داشته باشد بطوری كه به گونه‌های متفاوتی بتوان آن را تایپ نمود در این حالت این احتمال وجود دارد كه دوست شما موفق به بازدید از وب‌سایت شما نشود و یا اینكه به اشتباه وارد سایت دیگری شود.

با نوع فعالیت وب‌سایت یا مجموعه شما مرتبط باشد
بهتر است نام دامنه انتخابی شما با نوع فعالیت وب‌سایت و یا مجموعه (سازمان، شركت و …) شما مرتبط باشد بدین ترتیب مخاطبین وب‌سایت شما به علت تطابق نام وب‌سایت با نیازشان، برای بازدید از سایت تمایل بیشتری خواهند داشت.
چگونه دامنه خود را نام‌گذاري كنيم؟

كاربران با تايپ نام دامنه شما در مرورگر، با كليك كردن بر روي نام آن در صفحات مختلف وب و یا جستجو در موتورهاي جستجو وارد سايت شما مي‌شوند.
نام سایت شما قبل از اينكه کاربرانتان وارد سايت شما بشوند تا شما بتوانيد آن‌ها را از طريق صفحات سايت خود جذب نماييد در انتخاب آن‌ها تاثير گذار است. بنابراين اولين قدم شما براي ايجاد وب سايتي موفق انتخاب یک دامنه مناسب مي‌باشد. نام دامنه‌ي شما مي بايست متناسب با موضوع وب سايتتان باشد تا بينندگان بدانند كه موضوع وب سايتي كه وارد آن مي‌شوند چيست.